سن ساختمان چطور محاسبه می‌شود و چه کاربردی دارد؟

به نام خدا

سن ساختمان چطور محاسبه می‌شود و چه کاربردی دارد؟

 

پایه و مبنای محاسبه سن ساختمان چیست؟

در حال حاضر بزرگ‌ترین اختلافی که بین فروشندگان و خریداران ساختمان وجود دارد همین تعیین سن ساختمان است. پیش از آن که اقدام به خرید خانه بکنید توصیه ما به شما مطالعه دقیق اطلاعاتی در رابطه با سن ساختمان است. لطفاً به واژه و اصطلاحات زیر دقت فرمایید.

سن واقعی ساختمان

 • با توجه به نظر کارشناسان، سن واقعی یک ساختمان در واقع با اولین پی ریزی و تشکیل فونداسیون آغاز شده  و مبنای محاسبه سن واقعی ساختمان تاریخ صدور جواز  یا پروانه ساختمانی است.

سن بهره برداری ساختمان

 • سن بهره برداری ساختمان در واقع از زمانی شروع می‌شود که نصب انشعابات و امکان سکونت دریک واحد ساختمانی امکان پذیر شده باشد و رایج‌ترین مبنای محاسبه سن بهره برداری ساختمان از زمان تاریخ نصب کنتورها است.

سن سندی ساختمان

 • سن سندی ساختمان معمولاً از زمان تهیه اسناد و مدارک قانونی ساختمان مانند پایان‌کار،صورت مجلس تفکیکی و سند قطعی ملک محاسبه می‌شود.

حال باید به این نکته بپردازیم که هریک از موارد بالا در چه زمینه ای کاربرد دارند.

 1. همان طور که پیش‌تر بیان کردیم عمر مفید ساختمان‌ها در کشور ایران کوتاه بوده و حدود ۳۰ سال تعیین شده است. محاسبه عمر واقعی ساختمان، به شما کمک خواهد کرد هنگام خرید خانه تصمیم گیری درست را انجام دهید. افزون بر این مورد بالاتر بیان کردیم که سن واقعی ساختمان در میزان مبلغی که می‌خواهید به عنوان کمک هزینه از بانک دریافت کنید بی تاثیر نخواهد بود.
 2. سن بهره برداری و سن سندی ساختمان یک مبنای قطعی جهت نرخ گذاریقیمت خانه از طرف فروشنده به خریداران است.دقت داشته باشید هنگام خرید خانه از فروشنده تقاضای مشاهده یک کپی از پروانه ساخت خانه و بررسی تاریخ آن با نصب انشعابات را داشته باشید. بهتر است اختلاف زمانی بین این دو تاریخ کوتاه باشد.

 

تعیین سن ساختمان چه کاربردی دارد؟

 • سن ساختمانی که ما خریداری می‌کنید یا در آن زندگی می‌کنید بسیار اهمیت بالایی دارد.
 • دلیل اهمیت سن ساختمان ابتدا در هنگام خرید آن است.
 • قطعاً یک خانه نوساز قیمت بالاتری نسبت به خانه ۱۰ سال ساخت و یک خانه ۱۰ سال ساخت قیمت بالاتری نسبت به خانه ۲۰ سال ساخت دارد.
 • پس در مرحله اول سن ساختمان بر قیمت ساختمان هنگام خرید تأثیر می‌گذارد.
 • مرحله دوم هنگامی که شما قصد می‌کنید یک واحد را خریداری کنید و به میزان کامل پول جهت خرید ندارید و باید از وام مسکن استفاده کنید است. وام مسکن یک کمک هزینه به افرادی است که توسط بانک مسکن به چند طریق انجام می‌پذیرد:
 1. صندوق پس‌انداز یکم
 2. اوراق ممتاز
 3. صندوق پس‌انداز مسکن
 4. حساب پس‌انداز مسکن جوانان
 5. اوراق ممتاز استفاده از تسهیلات مسکن توأم با حساب‌های مذکور
 • اما دقت داشته باشید منظور از افرادی که شامل مسکن یکم می‌شوند زوج‌هایی است که برای اولین بار می‌خواهند صاحب خانه بشوند و برای این امر هر نفر مبلغ ۴۰ میلیون تومان را به مدت یک سال در بانک مسکن قرار داده‌اند فقط امکان خرید بناهایی با قدمت کمتر از ۱۵ سال را دارند.
 • پس برای زوج‌های جوان تعیین سن ساختمان در هنگام وام گرفتن اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.
 • دقت داشته باشید سن واقعی ساختمان سالی است که جواز ساخت گرفته شده است و برحسب آن سن است که میزان وام برای افراد مشخص می‌شود.
 • در واقع سن سندی و سند قطعی ملک ساختمان هنگام اخذ وام مسکن تقریباً بی تأثیر خواهد بود.

 

جواب تمامی این سوالات رو تو این ویدیو میتونی پیدا کنی

 

مشاهده ویدیو